DÜNYANIN EN UCUZ ÜLKESİ GÜRCİSTAN

 

 

PASAPORT HARÇ BEDELLERİ


Gürcistan’da üniversite eğitimi almayı hedefleyen öğrencilerin öncelikle bazı prosedürleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu aşamada ilk hazırlanması gereken evrak pasaporttur. Yurt dışına çıkışlarda zorunlu olan pasaport uygulaması öğrenciler içinde geçerlidir ve öğrenci bu evrakı hazırlamak zorundadır.
Gürcistan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler, genellikle pasaport vize ve diğer evrak işlerinin düzenleme işini aracı kurumlar vasıtası ile gidermektedir. Bu kurumlar belli ücret karşılığında bu ve bunun gibi evrakları düzenler, öğrenci yeni hayatının öncesinde bu gibi sorunlar ile gerilim yaşamaz.
http://www.nazende.com/i/yurtdisinda-universite-seciminde-bunlara-dikkat.jpg
Bazı durumlarda öğrenci kendisine olan güvenini tazelemek adına pasaport işlemlerini kendi tamamlamak ister, bu gibi durumlarda istenilen bazı işlemler vardır. Sıralamak gerekirse öncelikle pasaport harç bedelinin önceden belirlenmiş olan banka, vezne ya da Maliye Bakanlığına bağlı olan il ya da ilçe mal müdürlükleri veznelerinden yatırmaları gerekmektedir.
http://www.viyanauniversite.com/assets/photos/neden_viyanada_egitim-4ea6048ec3fed2bdea91b3c00cc339f2.jpg
2013 yılı itibari ile Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan pasaport bedelleri şöyle sıralanmaktadır;
6 ay için harç bedeli 92.55 TL, defter bedeli ise 72 TL, toplamda 164,55 TL’dir.
1 yıl için harç bedeli 135,2 TL defter bedeli ise 72 TL toplamda 207,2 TL’dir.
2 yıl için harç bedeli 22065 TL, defter bedeli ise 72 TL toplamda 292,65 TL’dir
3 yıl için harç bedeli 313. 25 TL defter bedeli ise 72 TL toplamda 385,25 TL’dir.
4-10 yıl için harç bedeli 441,4 TL defter bedeli ise 72 TL toplamda 513,4 TL’dir.
Gürcistan’da eğitim almak isteyen öğrenci, istediği yıl üzerinden pasaport almak için karşılığına denk gelen ücreti gerekli vezneye yatırmalı, aldığı dekont ile işlemlerinin devamını getirmelidir. Ancak dekont alım aşamasında dikkatli olmalı, dekontun üzerindeki ad soy ad ve TC kimlik bilgilerinin doğruluğunun kontrol etmeli, eğer bir yanlışlık olmuş ise hemen ilgili memuru uyararak hatanın düzeltilmesini sağlaması gerekir.

Gürcistan ya da başka bir ülkeye gitmek için pasaport işlemlerinin harç ve defter bedeli yatırma aşamasında verilen dekont 2 nüsha halinde olmalı, ilk nüsha kişinin kendisine verilmelidir ayrıca dekontun üstünde ilgili veznedarın ıslak imzası da bulunmalıdır.