DÜNYANIN EN UCUZ ÜLKESİ GÜRCİSTAN

 

 

Gürcistan Resmi Tatil Günleri

 


Gürcistan’ınnüfus çoğunluğunu Ortodoks Hristiyanları oluşturur ve yüzde 82'si Gürcistan Ortodoks Kilisesi'ne bağlı haldedir. Müslümanlar yüzde 10, Ermeni Apostolikler yüzde 4, Rus Ortodokslar yüzde 2 ve Katolikler ise yüzde 1 azınlıktalardır. Bu nedenle Gürcistan'da Hristiyan dini bayramları resmi bayram olarak uygulanmaktadır.

Noel Bayramı 7 Ocak'ta kutlanır. Yeni yıl 1 Ocak tarihinde, Vaftiz Günü 19 Ocak'ta tatil günüdür. Dünya Hristiyanâleminin inanışına göre Hz. İsa'nın çarmıha gerildikten sonra dirilişini temsil eden Paskalya Yortusu kutlanmaktadır. Bu inanışa göre Hz. İsa çarmıha gerildikten iki sonra göğe çıkıyor. Paskalya yortusunda Hristiyanlar kiliselere giderek dua eder.

Hristiyanlar içinde Ortodoksların dini takvimleri farklı olduğundan Paskalya Yortusu'nu bir hafta sonra kutlar. Gürcistan'da Hristiyan nüfusu fazla olduğundan resmi tatil olarak ilan edilmiştir ve her yıl 23 Nisan'da kutlanmaktadır.
Evrensel bir gün olan Anneler Günü 3 Mart olarak resmi tatildir. Beyaz Rusya Kilisesi 24 Nisan tarihini Radunitsa yani Ölüleri Anma Günü olarak belirlemiştir. Bu tarihte insanlar mezarlıktaki akrabalarını ziyaret eder ve bu gün Paskalya Bayramı'ndan sonraki ikinci haftanın Salı günü olarak kutlanmaktadır. Bu bayram Gürcistan'da da resmi bayram olarak belirlenmiştir. Hristiyan inancına göre o gün ölüler mezarlarından çıkar ve ilkbaharın gelişini karşılar. Yakınlarının mezardan çıktığına inan kişiler bu tarihte mezarlıkları ziyaret ederek ölülerine votka ve şarap ayrıca yemek götürürler.
Gürcistan'nın resmi tatillerinden biri de Cumhuriyet Bayramı'dır ve 26 Mayıstarihinde kutlanmaktadır. Gürcistan'da kutlanan önemli günlerden biri de Aziz Giorgi Günü’dür. Aziz Giorgi Gürcistan'da çok saygı görmüş ve ülkenin koruyucusu sayılmış bir azizdir.

Aziz Giorgi ülkeye en çok kilise inşa ettiren kişidir ve 365 kilise inşa ettirmiştir. Öyle ki Beyaz Giorgi Gürcistan devlet armasında yer almaktadır. Gürcistan'ın koruyucusu olarak kabul edilen Aziz Giorgi 1121 yılında Gürcülerin Didgori Savaşı'nı kazanmasına yardım ettiğini ve bu savaşta öncülük ettiği söylenir. Çünkü bu savaşta Selçukluların yenilmesi inanılması zor bir durumdur. Bu nedenle Aziz Giorgi Bayramı Gürcistan'da resmi tatiller arasındadır ve 23 Kasım tarihinde kutlanır. Ayrıca ülkede Polis Günü 10 Ağustos'ta, Kutsal Meryem Günü 28 Ağustos'da, Mtsheta Günü 14 Ekim'de, Anayasa Kabul Günü 24 Ağustos'da ve Kadınlar Günü 8 Mart'da kutlanmaktadır.