DÜNYANIN EN UCUZ ÜLKESİ GÜRCİSTAN

 

 

 

Gürcistan - Gürcü Mutfağı

 


Gürcistan’ın geleneksel mutfağı Türk mutfağına çok benzemektedir. Mısır ve ceviz yemeklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Sebze yemeklerinde tercih edilen favori sebzeler ise lahana, patlıcan, pırasa ve pancardır. Gürcistan mutfağında hazırlanan en güzel sebze yemekleri arasında Kombosto Nigvzit, Soko, Ispanakhi, Ispanakhi Kvertskhit, Badrijnis Borani, Satatsuri Nigvzit, Badrijnis Khizilala, Ekala Nigvzit ve Gogris Guphta, Sazapkhulo Tolma, Lobiani, Lobio Nigvzit, Mtsvane Lobio, Soko Naghebit, Badrijani Brinjit, Kartopili Nigvzit, Kartopili Kvartskhit, Badrijani Nigvzit, Ajapsandali, Badrijani Mtsvanilit yer almaktadır. Sebze yemeği öncesi bir çorba içmek hiç de fena olmazdı diyorsanız Gürcistan mutfağından seçebileceğiniz çorbalar arasında Balbis, Nivris, Matsvnis, Pomidvris, Mukhudos, Satatsuris, Kharsho, Arjakelis, Shindis, Dos, Staphilos, Makhokhis, Lobios, Gholos, Gogris, Domkhlis, Bostneulis, Sokos, Ispanakhis, Qvelis, Puris Kharsho, Chikhirtma, Katmis yer almaktadır.Nereye gidersem gideyim mutlaka o kültürün balık yemeklerini tatmadan geçmem diyenlerdenseniz size Gürcistan Mutfağından çok özel menüler sunabiliriz. Gürcistan’ın balık yemekleri arasında Tarti Tetri ghvinit, Shemtsvari Tarti, Tsvera Nigvzit da Brotseulit, Loko Kindzmatshi, Tsotskhali, Tevzi Bazheshi, Loko Tsiteli Ghvinit, Kephali, Shebolili Kephali, Zutkhi Shemtsvari, Kibo Tetri Ghvinit, Khizilala, Chakhokhbili Oraguli, Oraguli Nigvzit ve Kobri Nigvzit da Brotseulit, Zutkhis Mtsvadi, Zutkhi Kaklis photolshi, Tevzi Pamidvrit, Kalmakhi Tarkhunit, Kibo Mokharshuli, Kibo Kindzit yer almaktadır. Balığın yanında bir de aperatif olsa hiç fena olmaz değil mi?

Muzhuzhi, Khachapuri, Lobiani, Kutchmatchi, Pkhaleuli, Abkhazura, Tsotskhali, Satsivi, Lobio, Nadughi, Badrijani Nigvzit, Ajapsandali, Kupati, Soko, Ispanakhi, Jonjoli, Mtchadi, Tarti ve Khizilala yer almaktadır. Salatalar arasından en çok tercih edilenleri sıralayacak olursak Katmis,
Tevzis, Kvertskhis, Ispanakhi Matsvnit, Tcharkhali vashlit, Kiborchkhalis, Sagazapkhulo, Khakhvis, Lobios, Tcharkhlis, Kartophilis, Satatsuris, Staphilos, Kombostos, Sokos, Ispanakhis, Kitris, Tarkhunis, Khilis, Boloki tcharkhlit, Kombosto vashlit aparatifleri arasından seçimlerinizi yapabilirsiniz.

Gürcistan tatlıları ile yemeği sonlandırmaya ne dersiniz? Churchkhela, Gozinaki, Phelamushi, Kada, Vardis Muraba, Kaklis Muraba, Alublis Muraba, Komshis Muraba, Sazamtros Muraba, Martqvis Torti, Shakarlama Tkhilit, Nigvziani, Kishmishiani, Phenovani, Qaviani, Shokoladiani, Khilis Torti, Nigvzis Torti, Ponçiki,(Paczki),(Ponchiki),(D oughnut),(Donut), Nazuki, Paksa, Vashlis Namtskhvari, Alublis Ghvezeli, Pakhlava(Baklava), Taphlis kveri Gürcistan mutfağının en özel tatlıları arasında yer alanlardandır.