DÜNYANIN EN UCUZ ÜLKESİ GÜRCİSTAN

 

 

 

Gürcistan’da Eğitim ve Tercih Sebepleri

Gürcistan eğitimde adını duyurmuş başarılı ülkelerden biri konumundadır. Özellikle üniversite eğitimi tercihleri sırasında ekonomikliği ve ucuz oluşu nedeni ile bu ülke çok tercih edilmektedir. Jeopolitik konumu, ulaşım, yemek ve konaklama masrafları bakımından birçok ülkeye göre çok daha uygun fiyat seçenekleri ile size okuma olanağı sağlayan bir ülke olduğu için tercih edilebilirliği her geçen gün artış göstermektedir. Üniversite’nin kayıt kabul şartları içerisinde vize şartı aranmaması da ayrı bir tercih edilebilirlik avantajı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaliteli bir eğitim sonucunda alanınızda başarılı bir şekilde mezun olabileceğiniz üniversitelerimiz sizlere modern teknolojik eğitim ortamlarını sunmaktadır. Birçok üniversitede öğrenci yurdu bulunmadığından barınma amacı ile kiralık ev tutmanız gerekecektir. Gürcistan’da kiralık ev fiyatlarıinceleyecek olursanız 200- 400 dolar karşılığında 2 odalık bir ev kiralayabileceğiniz bilgisine ulaşabilirsiniz. Tutacağınız evin Gürcistan’daki merkezi durumuna göre ev kira ücretleri netlik kazanmaktadır.

Öğrenciler için ulaşım kolay olduğu kadar ekonomiktir. 35- 40 kuruşa yararlanabileceğiniz otobüs veya dolmuş seçenekleri için aylık 10 TL ayırmanız yeterli olacaktır. Akademik eğitim sürecinde alacak olduğunuz eğitimde size en çok katkı sağlayacak olan durum yabancı dil olanağının sizlere sunulmasıdır. Gürcüce, İngilizce ve Farsça dillerinde eğitim görmenize yardımcı olacak olan üniversitemiz mezun olduktan sonra dil yelpazenizin geniş olmasından dolayı iş bulacağınız ülke sayısında doğal olarak artış gerçekleşecektir. Aylık masraflarınız için toplam 500 Dolar gibi bir ücret sizin bu ülkedeki yaşamınız için yeterli olacaktır. Kişisel ihtiyaçlarınız için 100 Dolarlık cüzi bir bütçe size yeterli olacaktır. Üniversitede alacağınız eğitim kalitesi için biraz fedakârlık yapıp ekonomik olarak yaşamaya gayret ettiğiniz sürece bahsedilen miktarlar size yetecek miktarlar olarak bilinmektedir.

Üniversiteye ve Gürcistan’auyum sürecinde alacağınızı Gürcüce eğitim sizin için tamamen bir ayrıcalık olacaktır. Size sunulan dil olanaklarını ve son teknolojik ortamları çok iyi kullanmalı ve kendinizi bu üniversitelerde okurken iyi yetiştirmeniz gerekmektedir. Üniversite eğitim sürecine başlayabilmeniz amacı ile sizden istenen belgeler diğer üniversitelerde istenen belgelerle benzerlik arz etmektedir (ÖSYM sonuç belgesi, 8 adet vesikalık fotoğraf, ikametgâh belgesi, dilekçe fotokopisi ve kimlik aslı ile örneği ).