DÜNYANIN EN UCUZ ÜLKESİ GÜRCİSTAN

 

 

 

Dünyanın En Ucuz Ülkesi Gürcistan

 


Gürcistan ekonomik kalkınmayı ülkesinde zor gerçekleştirdiği için ekonomik olarak geçimi kolay bir ülke olmuştur. Sovyet Rusya’da yaşanan ekonomik sıkıntılar neticesinde birçok yönden zarara uğrayan Gürcistan zaman içerisinde kendini toparlamaya çalışmıştır. Geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılığı tercih eden Gürcistan özellikle hayvancılık yönünden ilerleme kaydetmiştir. Bu nedenle ülkede et fiyatları gayet uygundur. Et fiyatlarının ucuz oluşu nedeni ile komşu ülkelerden buraya et almaya gelenler olmaktadır. Aynı zamanda buraya gelen turistler yemek ihtiyaçlarını karşılamak için girdikleri lokantalarda yedikleri soslu ete (Gürcistan’ın meşhur yemekleri arasında soslu et yer almaktadır) beklediklerinden çok daha uygun bir fiyat ödemektedirler.

Gürcistan’da aynı zamanda kiralık ev fiyatları da çok uygundur. Özellikle buraya okumaya gelen öğrenciler ulaşımın kolaylığı ve ülkenin ekonomik oluşu nedeni ile bu ülkede okumayı tercih etmektedirler. Kiralık ev fiyatları 200- 400 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Kiraladığınız ev ülkenin konum olarak iyi bir yerinde ise kira fiyatı yükselmekte; fazla iyi bir konumda yer almıyorsa kira fiyatları düşüş göstermektedir. Bir öğrenci iseniz ve Gürcistan’da okuyorsanız kalacağınız yurt ücreti de 100- 170 dolar arasında değişkenlik göstermektedir. Yurdun ülkedeki konumuna göre fiyatında değişiklik oluşmaktadır. Öğrenciler kişisel ihtiyaçlarını karşılarlarken de aylık olarak 100 dolarlık bir harcama size yeterli olacaktır. Ayrıca ulaşım ihtiyacınız için 10 TL aylık olarak sizin ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir. Tabii ayıracağınız bu bütçe sizin yaşam tarzınıza göre artmakta ya da azalmaktadır. Biraz lüks yaşayan biri iseniz bu ücrette biraz artış olacağı bilmeniz gereken bir gerçektir.

Gürcistan’da yaşayan halk tarım ürünleri yetiştirdiğinden yetiştirdikleri ürünleri halka satarken normalden daha uygun fiyat seçenekleri ile satmaktadırlar. Gürcistan’da yetiştirilen başlıca tarım ürünleri arasında fındık, üzüm, narenciye ve çay’dır. Gürcistan’da ayrıca kâğıt ve kereste sektöründe gelişme kaydetmiştir. Petrol ve doğalgaz ithalatı yapılan Gürcistan’da su kaynakları da bulunmaktadır. Transit hizmeti veren Gürcistan jeopolitik konumu ile de çok büyük bir öneme sahiptir. Petrol bakımından da gayet ucuza satış gerçekleştiren Gürcistan’a komşu ülkelerden petrol almaya gelen kişilerin sayısı da fazladır.